این روز‌ها شوینده ها بخش مهمی از زندگی ما در بخش پاکیزگی و سلامت را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان شوینده ‌های لباس جایگاه ویژه‌ای دارند چرا که تمییز بودن و آراستگی در رابطه با لباس‌های ما را عهده دار هستند.
‎اگر وارد بخش شوینده‌هاس یک فروشگاه شویم ناخودآگاه با دنیایی از برندهای مختلف با کارایی‌های متنوع مواجه می‌شویم. شوینده‌ها در حالت کلی آلودگی‌ها و چرک‌ها(لکه‌ها) را از لباس می‌زدایند.

وظایف شوینده‌ها:

اصلی‌ترین وظیفه یک شوینده، از بین بردن لکه ها و آلودگی های مختلف از سطح پارچه می باشد.
‎در این حالت لکه های محلول در آب به آسانی طی یک شستشوی ساده پاک می‌شوند و از بین می‌روند. اما بحث اصلی در رابطه با لکه هایی است که محلول در آب نمی باشند و برای از بین بردن آن ها نیازمند به سورفاکتانت‌ها(مواد اکتیو سطح) و دیگر ترکیبات شیمیایی موجود در شوینده ها خواهیم بود.
‎چرک‌ها و لکه ها در عملیات شستشو به کمک سورفاکتانت‌ها، بیلدر‌ها و آنزیم ها دیده می شوند.

آنزیم دز پودر های شوینده - مسعود طالاری

شرایط فعالیت آنزیم ها:

نزیم ها در PH بین ۷ تا ۱۱ و دمای تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد فعال خواهند بود.

انواع آنزیم‌ها:

آنزیم های پروتئاز، آمیلاز، لیپاز و سلولاز از معروف ترین، محبوب ترین و پرکاربرد ترین آنزیم ها در شوینده های پارچه و لباس خواهند بود. آنزیم‌های موجود در شوینده ها، لکه های موجود روی سطح پارچه یا لباس را ابتدا هیدرولیز و سپس به ذرات قابل انحلال تبدیل می نماید.

آنزیم لیپاز:

این دسته از آنزیم‌ها لکه های پروتئینی را به تکه های قابل حل در آب تبدیل کرده و به این ترتیب این دسته لکه‌ها در فرایند شستشو از بین خواهند رفت.

آنزیم آمیلاز:

این آنزیم نیز به لکه های حاوی پلیمر نشاسته حمله ور شده و ضمن تجزیه این نوع لکه ها به فرایند لکه بری یاری می‌رساند.

آنزیم لیپاز:

به لکه های چربی حمله ور می شود و با تجزیه این نوع خاص لکه،فرایند لکه بری را تسهیل می‌سازد.

آنزیم سلولاز:

وجود کرک و پرز بر روی سطح لباس یکی از عواملی است که باعث کثیف شدن لباس های دیگر در جریان شستشو می باشد.این آنزیم وظیفه حذف پرزها و کرکهای روی سطح پارچه یا لباس را بر عهده دارد.
——————————————————————

تهیه و تنظیم: مسعود طالاری(مدرس پارچه شناسی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *