پارچه‌هایى به رنگ زرد- نارنجى (رنگ گل همیشه بهار) ودستکش‌هاى بلند تا آرنج  در تمام مجموعه‌هاى بهار/تابستان2018 از جمله مجموعه طراحی‌های  Raf Simon براى Calvin klein وهمچنین برندهایی مانند Osman, Erdem, Christopher Kane, Ryan Lo, Aalto, Off-White, Koche و …به وضوح دیده می‌شد.

همچنین بیشتر طراحان حداکثر تلاش خود را براى نمایش‌دادن بادگیرها و اکسسوری‌های بارانى به‌کار برده و هیچ مجموعه‌اى نبود که از حاشیه‌هاى تزیینى استفاده نکرده باشد و البته استفاده از اشکال و لوگوهاى دهه 90 میلادى روى نوارهاى حاشیه دوزى شده  لباس ها هم توجه عموم را به خود جلب می‌کرد.

آیا اینکه حجم انبوهى از برند‌ها از محصولات بدون لوگو مانند Sonia Rykiel و Lanvin گرفته تا  نام‌های بزرگی مانند  Fendi، Prada، Burberry و Gucci  در استفاده از تکنیک‌هاى برندینگ در این فصل زیاده‌روى کرده اند، یک پیامد اتفاقى است ؟

البته که نه. در نهایت براى همه اینها دلیلى وجود دارد. ما به طور مداوم مى بینیم که برند ها به تولید پارچه‌هاى رنگى یکسان و یا برش‌ها و فرم‌هاى شبیه به هم و حتى مجموعه‌هایى با موضوعات و محتواهاى یکسان مى‌پردازند. به طور مثال در مجموعه‌هاى بهار/تابستان 2018  Phillip Plein، Kith و Gucci

از تصاویر دیزنى در طراحی‌های خود استفاده کردند و Thom Browne از آهنگ “Part Of Your World” ساخته Jodi Benson که یک قطعه از موسیقى متن کارتون پرى‌دریایى است در نمایش مد خود بهره برد.

دلیل همه اینها  “طراحی بر اساس چرخه پیش بینى ترند” است که بی شک نقش به‌سزایى  در این صنعت دارد. “طراحی بر اساس چرخه پیش بینى ترند” بخشى از یک تمرین خلاقانه و در عین حال متناقض است که در یک زمان هم منجر به رضایتمندى و هم یکنواختى در روند مد مى‌شود.

” چرخه پیش بینى ترند  عمدتا به محاسبه رنگ، پارچه، بافت، منسوجات، چاپ، گرافیک و دیگرعناصر طراحى که بیشترمرتبط با مصرفکنندگان در فصل آینده است، می پردازد و در این میان نقش یک پیشبینى کننده دنیاى مد، آنالیز و تجزیه و تحلیل بازار در هر لحظه است.

تعیین الگوهاى دقیق رفتار مصرف کننده و برآورد زنجیره‌هاى مشترکی که بر اساس  آن “گرایش مد براى مصرف کننده ” شکل مى‌گیرد.

شرکت WGSN واقع در نیویورک به صورت تخصصى در زمینه “پیش بینى روند مد و جمع آورى اطلاعات در این حیطه” فعالیت دارد. Kevin Silk مدیر این شرکت در این خصوص می‌گوید:

آنچه که ما انجام مى‌دهیم، تحلیل حجم انبوهى از اطلاعات و عبور دادن آنها از فیلتر متخصص‌هایمان با هدف کاربردى و قابل استفاده کردن آنهاست.

همچنین Romney Jacob یکى از مدیران WGSN در آمریکاى شمالى در مصاحبه اى با New York Times در این مورد افزوده است:

این اطلاعات حیطه‌هاى مختلفى را پوشش مى‌دهد از چگونگى تاثیر شکل ماشین‌ها، معمارى و نانوتکنولوژى بر روى صنعت مد در سال 2020 گرفته تا محبوب‌ترین پترن تیشرت‌های راه‌راه برند Breton براى فصل بعدى.

این اطلاعات با در نظر گرفتن مواردی مانند اینکه ‌چه فروشگاه‌هایى در حال افتتاح هستند؟

مردم چگونه در خیابان‌ها لباس مى‌پوشند؟‌

مصرف‌کنندگان نسبت به چه اپلیکیشن‌هاى جدیدى اشتیاق بیشترى دارند؟ و … جمع آورى مى‌شود.

پس از بررسى‌هاى اخیر در رابطه با فعالیت غول طبقه‌بندى رنگ – پنتون (Pantone)-  این سوال مطرح می شود که آیا آنچه اکنون در حال رخ دادن است واقعا یک پیش‌بینى است؟

اینطور به نظر مى‌رسد که WGSN و بقیه اینگونه شرکت‌ها ممکن است با نگاهى واقع بینانه‌تر درحال “تجارت دیکته کردن روند مد” بوده و برای برندهایى که این پیش‌بینى‌ها را پذیرفته و طراحى‌هاى خود را با آنها تطبیق مى‌دهند، امتیازات بیشترى در نظر مى‌گیرد.

سایت خبرى Fusion سال گذشته به طرز زیرکانه‌اى با اشاره به این نکته، موضوع جالبی را ثابت مى‌کنند : اگر شما در صنعت مد فعالیتى ندارید، ممکن است هیچگاه نامى از WGSN نشنیده باشید اما به احتمال زیاد آنها لباسى را که شما اکنون به تن دارید، برایتان انتخاب کرده‌اند. و این است دستاورد پیش‌بینى‌کنندگان دنیاى مد.   فضایى که آنچنان گسترده شده که تنها شامل WGSN نیست و مجموعه‌اى از رقباى دیگر چون Editd- یک شرکت بریتانیایى پیش‌بینى دنیاى مد بر اساس داده‌ها- و همچنین شرکت Fashion Snoop – مستقر در نیویورک – را هم شامل می‌شود.

گسترش این نوع شرکت‌ها و سرویس‌ها و اتکاء اکثریت قریب به اتفاق برندها به آنها منجر به ایجاد یک نوع یکنواختى در گستره صنعت مد شده است. سایت Fusion در ادامه مى افزاید: “در صنعت مد اگر شما از WGSN استفاده نمى‌کنید، در حقیقت شما مهجور و مطرود محسوب مى‌شوید.”

بر اساس گفته وب سایت HighSnobiety “بدون هیچ شکى WGSN با بیش از 6 هزارکاربر که همواره آمارهاى ارائه شده توسط این شرکت را دنبال مى‌کنند، بزرگترین نقش‌آفرین در صنعت پیش‌بینى روند مد است که مشترکین آن به بیش از 70 هزار الگوى از پیش طراحى شده و همچنین منابع و اطلاعات فرم‌ها و رنگ‌ها که دائما در حال بروزرسانى است تا پیش‌بینى‌هاى فصل جدید را منعکس کند، دسترسى دارند.

بر اساس گفته هاى Marc Worth – کارآفرین بریتانیایى و مؤسس کمپانى WGSN- این سیستم هم بدون نقص نیست. مردم شکایت مى کنند که همه چیز این روزها شبیه به هم است ولى آیا جاى تعجب دارد؟ هزاران شرکت براى استفاده از سرویس پیش‌بینى مد ثبت نام کرده‌اند که به دنبال پالت رنگى یکسان، مواد و مصالح یکسان وهمچنین الگوهاى یکسان هستند.

همانگونه که Worth درمصاحبه اى با Forbes در سال 2014 مى گوید: “پیش‌بینى روند مد در گذشته یک منبع واقعى الهام بخش براى طراحان بود ولى امروزه وظایف آنها را انجام مى‌دهد. شما مى‌توانید یک فایل الگوى *CAD از پیش ترسیم شده را دانلود کنید و تنها با اندکى تغییر و اصلاح آن را مورد استفاده قرار دهید. این کار زندگى را براى افراد در یک فضاى خلاقانه بسیار راحت کرده و حتى آنها را تنبل  بار آورده است. (گفتنی  است این مصاحبه همزمان با راه اندازى تجارت جدید او که به طور مستقل از WGSN و سفارشى تر از آن بود،انجام شده است.)

قطعا انکار تم‌هاى مشترک موجود در نمایش‌های مد که منجر به گسترش بى حد و حصر آنها خواهد شد، بسیار دشوار بوده و به نظرمی رسد گرفتن انگشت اتهام به سوی موسسات پیش‌بینى مد بهترین راه حل است. اما نباید فرموش کنیم ” برند هایى که از ریسک کردن فرارى هستند ” به مراتب نقش مهم‌تری دارند.

همانطور که توسط مؤسسه مد آمستردام Nienke Adegeest اشاره شده است: آنچه را که آژانس‌هاى پیش‌بینى کننده حکم مى‌کنند، شرکت‌هاى مد که تمایلی به پذیرش ریسک ندارند بى چون و چرا مى‌پذیرند و از راهى که پیش بینى کنندگان براى رسیدن به سود بیشتر طراحى کرده اند، منحرف نمى‌شوند.

به این ترتیب این روزها بسیارى از برندهاى صنعت مد به صورت فزاینده و به تعبیر درست درانتخاب راه بى‌دردسر، مجموعه‌هایشان را کاملا منطبق با پیش‌بینى‌هاى مورد تایید آژانس‌ها طراحى مى‌کنند.

علاوه بر این “نرخ پایین فروش” ترس بزرگ دیگرى است که شرکت‌های مد را فرا گرفته .

Bloomberg اوایل سال جارى اعلام کرد: سازندگان کیف‌هاى دستى به شدت با کاهش تقاضا و افت قیمت‌ها در فروشگاه‌ها دست و پنجه نرم مى‌کنند و این مى‌تواند توجه آنها را نسبت به اهمیت خلاقیت – آنچه که ممکن است در طولانى مدت باعث ماندگارى نام آنها شود- منحرف کند.

طى فصل گذشته به ویژه در فصل فروش تعطیلات، به دلیل همین ترس ناشى از کاهش فروش و رویهم جمع‌شدن انبوهى از کالاهاى به فروش نرسیده، Louis Vuitton از زیر مجموعه هاى LVMH، Michael Kors،  Pradaو Burberry همه و همه تعداد کیف‌هاى دستى که با استایل جدید به بازار ارائه می‌شود را بسیار کاهش داده‌اند.

و در نهایت ترس‌هایى چون کاهش تقاضا در چین، افزایش نرخ بهره، اوضاع جغرافیایى سیاسى غیرقابل پیش‌بینى جهان، بى‌ثباتى قیمت ارز و همچنین مالیات‌هاى جدید وضع شده براى کالاهاى وارداتى در آمریکا، شرکت‌هاى مد را در چرخه‌اى تکرارى گیر انداخته و به نظر مى‌رسد وابستگى آنها به پیش‌بینى کنندگان دنیاى مد به عنوان یک انتخاب فراگیر تثبیت شده  و روز به روز بیشتر می شود.

-Adegeest در این‌باره مى‌گوید: “یکنواختى بصرى ناشی از اصرار برندها به  انتخاب طراحى‌های بى‌خطر براى رسیدن به حداکثر سود، منجر به  مبدل شدن دنیای مد به یک صنعت وابسته به پیش‌بینى کنندگان  وغیر‌خلاق شده است.”

 

ترجمه شده از :

http://www.thefashionlaw.com/home/is-trend-forecasting-doing-more-harm-to-the-fashion-industry-than-good

 

 

مترجم : بهاره رقابی

 

ویراستار: مژگان علی قارداشی

 

—————————————————————

* Computer Aided Design

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *