یک خیال واهی بیش نیست اگر فکر کنیم لباس های زیبا صرفا زاییده ذهن طراحان هستند ، این کاملا دور از واقعیت است  .

در دوران رکود اقتصادی که حفظ موقعیت در بازار برای طراحان یک امر اجتناب ناپذیر بود؛ آژانس های پیش بینی روند مد برای بسیاری از برندهای بزرگ تبدیل به یک اسلحه مخفی شدند . اما برای طراحان جدید چقدر می توانند با ارزش باشند ؟ آنها چه نقشی در عصر پسا اینترنت ایفا می کنند؟

پیش بینی روند مد اولین بار در دهه 60 در پاریس شکل گرفت . اما بعد ها به وسیله پیش بینی برای روند مد در کل جهان تبدیل شد .

در آن زمان دنیای مد یک صنعت تعطیل بود  و عمدتا بصورت مخفیانه عمل می کرد و قدرت آن به مراتب کمتر از امروز بود. ترندها توسط تعداد کمی از طراحان رده بالا  دیکته می شدند؛  به همین دلیل است که حتی  یک نگاه سرسری به تاریخ مد، نشان می دهد که چگونه یک تیپ در یک دوره در لباس پوشیدن غالب می شود.

تا انفجار دیجیتال در دهه نود تمام پیش بینی های روند مد، در مطبوعات صورت می گرفت و چاپ و نشر یک کسب و کار بزرگ بود.

انفجار تکنولوژیکی ،همانطور که می دانیم با به ارمغان آوردن ارتباط بیش از حد و فوری منجر به انتقال قدرت از دست نخبگان مد به دست توده ها شد.

سسیل پویگننت از آژانس پیش بینی مد فرانسوی TREND TABLE می گوید: با بوجود آمدن اینترنت ،اینفلونسر ها (تاثیرگذاران )  تغییر کردند.  بطور مثال امروزه بلاگرها به اندازه ی ادیتوریال استایلیست ها  قدرت دارند.

انقلاب دیجیتالی به مردم از تمامی طیف ها این قدرت را داده است که تحقیقات روند مد را خود توسط     رسانه های اجتماعی مثل پینترست، اینستاگرام و تامبلر(Tumblr)انجام دهند و برای کاربران این امکان را تسهیل کرده است که با کلاژ تصاویر و خلق مودبردهای خود به عنوان ابزاری برای الهام گرفتن ، در راس روند مد باشند.

پیامد های بی واسطگی و فوری بودن اینترنت برای پیش بینی روند مد فراوان بوده است. مهم ترین نتیجه این است که به جای چند ترند محدود در هر دوره ، امروزه چندین ترند با هم پدید آمده و در یکدیگر نفوذ می کنند.

این فقط خود روند مد نیست که گسترش می یابد و متنوع می شود بلکه معیارهای بازار و مصرف کنندگان نیز به سرعت از حالت سنتی و ایستا و مبتنی بر جمعیت در حال تکامل به سمت مدرن تر شدن ،  پویایی و روانشناسانه شدن هستند .

از آنجایی که پیش بینی روند مد بطور جدایی ناپذیری در چارچوب های اجتماعی و فرهنگی جای گرفته است و از آنجا که جوامع متنوع  و الگوهای مصرف پیچیده شده اند؛ پیش بینی روند مد نیز پیچیده تر شده است.

نیاز به هدایت شبکه مبهم و پیچیده ترندها و سپس ایجاد ارتباطی صحیح بین آنها و مصرف کنندگان مناسب،  تقاضای زیادی را برای پیش بینی کنندگان مد ایجاد میکند.

جرالد هری ، بنیان گذار آژانس پیش بینی روند مد بریتانیایی TREND ATELIER اظهار کرد که :

پیش بینی روند مد دیگر یک عملکرد زیرزمینی نیست ، “هیچ چیزی دیگر به عنوان خرده فرهنگ وجود ندارد ، همه چیزسریعا وایرال شده ومردم آنرا می بینند .پیش بینی روند مد در مورد چیزهایی بود که مردم درباره آنها هیچ اطلاعاتی نداشتند. پیش بینی کنندگان مد به اطلاعاتی که در دسترس عموم نبود دست پیدا میکردند و سپس آن ها را به جهانیان نشان میدادند . امروزه  آن ها احتیاج دارند تا ارزش افزوده را در جای دیگر پیدا کنند.”

با اینحال پیش بینی روند مد چگونه میتواند این ارزش را برای برندهای مد فراهم کند در حالی که تمام اطلاعاتی که آنها احتیاج دارند سر انگشتانشان است؟

سوال پیچیده ایست و به اندازه برند بستگی دارد . اطلاع از روح زمانه  به شیوه  یک آژانس پیش بینی برند مثل WGSNمیتواند برای یک برند به طور سالانه 16500یورو هزینه داشته باشد . نیاز به گفتن نیست که این مبلغ برای بسیاری از برند های مد غیر قابل دسترسی است.  بعلاوه آژانس های بزرگ پیش بینی اغلب اطلاعات بیش از حد بزرگ ( گمراه کننده ) را در اختیار برند های کوچک قرار می دهند .به گفته هری :

زمانی که یک طراح به یک باره به تعداد زیادی از ترندها نگاه می کند به اشتباه خواهد افتاد ؛ حال آنکه طراح به یک رویکرد متمرکز تر نیاز دارد . این دقیقا همان کاریست که هری در TRED ATELIER   انجام میدهد ،جایی که وی با برندها به طور  اختصاصی تر کار میکند ، به آنها کمک میکند تا تصویرذهنی خود را متبلور و تجسم خود را در قالب محصول مجسم کرده   وبا  DNA  برند خود ارتبا ط برقرار کنند . برند های تازه ای که بر داستان گویی بیش از تلقین طرح خود تمرکز دارند ،حس بیشتری را در جوانان برمی انگیزد .

هری  بیان می دارد:

در حال حاضر طراحان جوان نگاه خلاقانه بسیار قوی ای دارند . در حالی که پیش بینی روند مد به معنای واقعی ابزاری برای کسب و کارهای بزرگ است . برندهای بزرگی که چندین خط تولید دارند و نیازمند  به یک موضوع مشترک هستند .

هری  معتقد است که گزارش های سنتی ترند برای برندهای کوچک و استارتاپ ها ،جذابیت چندانی ندارد. برند های جدید با چشم اندازی که دارند ؛ فقط نیازمند  یک مسیرو و دیدگاهی انتقادی هستند .

هری به عنوان یک پیش بینی کننده ترند با تجربه در صنعت به یک آنتن تبدیل شده است .او در معرض بسیاری از ترند ها از جمله ترندهای بازار میباشد و دارای درک عمیقتری نسبت به ترندهای کوتاه مدت و بلند مدت است .

در دنیای اشباع شده ی دیجیتال امروز، حس ایجاد کردن درمورد چیزهای موجود در کسب و کار برای طراحان نیازمند تفکر بسیار است .

برای هری در جریان مسایل قرار داشتن همه چیز است . او باید مدام در مورد همه چیز اطلاع کسب کند و فقط  به وجه بصری ترند ها محدود نمی شود بلکه باید بداند بازار به طور کلی به چه سمتی میرود . باید در خبر نامه ها ثبت نام کند ، مجله هارا مطالعه کند در نمایشگاه ها شرکت کند و در نهایت اینفلونسر ها را پیدا کند .به همین دلیل است که ما یک دید فردی و تجربه محور نسبت به پدیده ی پیش بینی ترند داریم.

آژانس های پیش بینی ترند مثل Protein & the future laboratoryدر حال حاضر در حال میزبانی رویداد هایی با حضور سخنرانان با نفوذ کلام،این شانس را برای مردم فراهم میکند که شبکه ای ایجاد کرده و احساس سرشار بودن و الهام بخشی کنند.

اگر آژانس های بزرگ پیش بینی روند مد چنین هزینه های اشتراک بالایی داشته باشند و همچنان براساس شهود یک تیم بزرگ پیش بینی عمل کنند ، آنها مجبورند طیف گسترده ای از مشتریان را که به دنبال اطمینان بیشتر هستند را از دست بدهند. این جایی است که پروژه های پیش بینی مثل SoMatch برای ایجاد  یک تفاوت برنامه ریزی میکند.Somach قصد دارد ابزاری ایجادکند که میلیون ها تصویراز سراسر اینترنت را از طریق  استخراج ابر داده های مرتبط با لباس های موجود در تصاویر (همچنین لباس هایی که افراد در تصاویر پوشیده اند ) برای ارایه آمار دقیق ترندهای لباس، تحلیل شوند .

بکارگیری نوآوری های تکنولوژیک جدید و پیشرفت در روش های جمع آوری داده ها فرصت های نا محدودی را برای پیش بینی ترند فراهم میکند.   در سال بعد  پیش بینی روند مد بواسطه ی ابر داده ها  بطور اساسی متحول خواهد شد.

پیوگننت  می گوید : ترکیب دانش پیش بینی روند مد با ابر داده ها در حقیقت برای روند پیش بینی مد حکم معدن طلا را دارد .

انقلاب دیجیتال بعدی مطمئنا پیشرفت های نامعلومی را برای پیش بینی روند مد به همراه خواهد داشت.

و تاثیرات آن را در صنعت مد بطور کلی زمان مشخص خواهد کرد.

کلید واژگان:

TREND TABLE  – Tumblr- TREND ATELIER- WGSN – DNA- Protein & the future laboratory- SoMatch

تکنولوژیکی – سسیل پویگننت – اینفلونسر ها –ادیتوریال استایلیست – انقلاب دیجیتالی – مودبرد- وایرال- استارتاپ

ترجمه شده از :

https://www.notjustalabel.com/editorial/how-valuable-trend-forecasting-post-internet-age

ترجمه : نسرین رضا

ویراستار : وجیهه آزادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *