ترند پوشیدن اشتباه نیست و تقریبا همه ما ترند می‌پوشیم  و چیزی است که در جامعه معمول است .اما پیروی از ترند‌های جدید که دوام زیادی ندارد و با این سرعت پیشرفت می‌کند و باعث خرج بیهوده و آلودگی‌های محیط زیست شود،آیا درست است ؟

دلایلی که می‌توان از ترندها پیروی نکرد:

 • به چه علت باید از ایده‌ی شخص دیگری راجع به اینکه چه چیزی از نظر اجتماع قابل قبول است پیروی کنیم؟

همه‌ی ما در دنیای فشن ومد نیستیم، پس نمی‌توانیم با ورود یک استایل جدید به بازار ،شخصیتمان را از دست بدهیم و مانند آنها رفتار کنیم .البته که ،اشخاصی که در زمینه فشن کار می‌کنن، بسیار هوشیارانه می دانندکه: پوشش از رفتار ، تاثیر پذیرتراست وحتی نوع پوشش شخصیت را مشخص می‌کند.

 • بعضی ازما، فقط لباسی را انتخاب می‌کنیم که دوست داریم بپوشیم. آیا باید احساس بدی داشت ؟ فقط بخاطر اینکه مانند بقیه اشخاص از ترندهای فشن پیروی نکرده ایم؟ البته که نه…

آیا فقط باید چیزی روکه توسط خدایان فشن ، شیک محسوب می‌شود ، بپوشیم ! که کاری بسیار کسالت آور است .

 • ترند توسط اشخاصی مانند ما بوجود آمده است. بله ، درست است …حالا نه دقیقا مثل ما، ولی آنها هم داخل رگ‌هایشان خون جریان دارد ونفس می‌کشند.

اگر این دلایل ،دلیل خوبی برای پیروی نکردن از ترند و پوشیدن چیزی‌که خودتان مناسب می‌دانید نیست، چند دلیل دیگرهم وجود دارد:

 1. ترند‌ها دوام نمی‌آورند

وقتی لباسی به نظر خودتان خیلی جذاب است را می‌خرید، اما وقتی می‌پوشید بهتون طوری نگاه می‌کنند که لباستان خیلی دمده است؛ از تصمیمی که برای خرید یک لباس دمده گرفته‌اید احساس ناخوشایندی از کل زندگیتون می‌کنید.

چیزی که فصل قبلی مورد پسند بوده، ظاهرا این فصل ناپسند است.

چه کسی می‌تواند با تمام این مشغله‌ها بروز باشد؟( بجز سوپر استار‌ها که اشخاصی برای آنها کار می‌کنند تا مطمئن شوند که تصادفا لباس تکراری نپوشند.)

 1. فشن راجع به شما نیست

لباس‌های شل باعث می‌شوند شما مانند یک انسان کثیف و ژولیده به نظر بیایید که در طولانی مدت مچاله شده بنظرمی‌رسد. ، پس با یک سرچ برای پیدا کردن محرکتون برای پیروی از ترند ها ، متوجه می‌شوید که بیشتر ترندها مخصوص دیگران است نه شما.

شما طوری لباس می‌پوشید تا دوستانتان را تحت تاثیر قراردهید، وبه هدف دلخواه خود برسید .

 1. شما شخصیت فشن خودتان را دارید

ترند‌هایی که ما خودمان را می‌کشیم تا با آنها هماهنگ باشیم ، توسط شخص دیگری اجرا شده‌اند. و این شخصیت آنهاست نه ضرورتا ما.

مردمی که شخصیت فشن دیگران را کپی می‌کنند، احتمالا به خاطر این است که خودشان شخصیتی ندارند. هیچ کدام از ترند‌ها لوحه نوشته شده نیست و از اجداد باستانی به ارث نرسیده‌اند. پس چه کسی می‌گوید که ما باید ازایده‌ی شخص دیگری راجع‌به اینکه چه چیزی از نظر اجتماع قابل قبول است پیروی کنیم؟

 1. ترند‌ها برای همه نیستند

مثال شلوارک های جین خیلی کوتاهی هستند که مدتی ترند شده بودند، و تقریبا همه می‌پوشیدند( البته هنوزهم می‌پوشند). چیزیکه وقتی می‌پوشی انگار لباس زیر پوشیده‌ای و اینکه برخی افراد معروف اینها رو می‌پوشند، پس دلیل نمی‌شود که من هم بپوشم. پس از خودم پیروی می‌کنم.

 1. بیشتر دیزاینر‌های فشن عجیب هستند

حتما باهاش مواجه شده اید. به مدل‌های ران‌وی نگاه کنید! چیزا‌هایی که می‌پوشند کاملا مسخره است.     ( حتی نمی‌توانم به آنها لباس بگویم.) سوالی که پیش می‌آید این است: چه کسی این لباسها را می‌پوشد؟!

به ندرت چیزی طرحی می‌شود که سریعا قابل تهیه و پوشش باشد. باید صبرکرد تا لباس‌ها به فرم قابل پوششی مورد توزیع قراربگیرد.

 1. انتخاب لباس پوشیدن راحت‌تر است

…. زمانیکه کمدتان از لباس‌هایی پر شده که برای شما انتخاب شده اند نه بخاطر باب کنندگان ترندها.

 1. مد روز بودن به معنای تولید انبوه است

چطوره که برید بیرون و ببینید چندین نفر لباسی رو پوشیدن که شما هم دارید؟ اگر لباس فروشی‌ها فقط لباس‌هایی را بفروشند که به نظر خودشان شیک می‌آید آنوقت همه‌ی ما لباس‌های مثل هم خواهیم پوشید.مانند یونیفرم دبیرستان ( صادقانه حتی آن زمان هم خیلی کسالت آور است).پس باید تلاش کنیم تا برای خودمان باشیم.که ما را می‌رساند به…

 1. شما باید خودتان باشید

با دنبال نکردن ترند‌هایی که توسط دیگران آغاز شده‌اند، شما شرایط خودتان را می‌سازید.

در زمانی که پوشیدن حلقه در انگشت کوچک متداول بود ، کمرون دیاز( یا کیت هادسون ) تصمیم گرفت که حلقه درانگشت شصتش باشد.که با همرنگ نشدن با جماعت ،کاری که مبدع راه وروش آن خودش است را آغاز کرد.

 1. شاید ترند‌ها شما را خوشحال نکنند

شما لباس می‌خرید فقط برای اینکه ترند هست و نه به خاطر اینکه دوستش دارید،پس ممکن است شما را خوشحال نکند.اگر شما چیزی را بپوشید که خوشحالتان می‌کند، حس خوبی راجع به خودتان خواهید داشت.ونهایتا، خیلی بهتر به نظر خواهید آمد.

 1. شاید لباسی که در ووگ است همیشه به استایل شما نیاید

لباسی که ترند شده است، اطمینانی نیست که همه در آن خوب به نظر برسند.

بهتراست لباسی رو بپوشیم که به استایل شما بیاید، تا  چیزی که خدایان فشن می‌گویند شما این فصل بپوشید.

 1. لباس‌هایی که بتوان با اعتماد به نفس سر‌کار پوشید

به قول معروف  ” برای شغلی که می‌خواهید لباس بپوشید…”

اگر به پوشیدن لباس‌هایی که مدل‌ها در ران‌وی می‌پوشند ادامه دهید انتظار چه شغلی را دارید؟ یک شغل در مدلینگ؟

برخی از ترند‌های فشن برای کسانی که یک شغل رسمی و اداری دارند نیست.

هر روز هفته کت شلوار نپوشید. اما به‌جای کپی کردن لباس‌هایی که مردم برای سرکارمی‌پوشند، چیزی بپوشید که خودتان درآن راحتید و احساس بهتری دارید.

 1. بودجه‌ی خودتان را در نظر بگیرید

همه نمی‌توانند از پس هزینه‌های خرید ترند‌های جدید برآیند. اگر نمی‌توانید به اندازه‌ی افراد فشن پول خرج کنید حس بدی نداشته باشید. شما نمی‌توانید خودتان را برای نخریدن لباس‌ سرزنش کنید. همه‌ی اشخاص یکسان نیستند.

 1. ترند رفته ، برمیگرده

دردنیای فشن، اگر مدل جین‌های مورد علاقه تان دیگر مد نیستند دور نیندازیدشان به اندازه‌ی کافی صبر کنید آنها دوباره مد می‌شوند.

 1. باپیشرفت فشن ، شما هم پیشرفت می‌کنید

امروزه بیشتر ترند‌های فشن برای نوجوانان است(18 ساله). نمی‌توان از یک بزرگسال انتظار داشت که شورت‌های جین کوتاه بپوشد.

همینطور که سن بالاتر می‌رود، استایل و سلیقه‌ هم تغییر می‌کند و نهایتا ممکن است که لباسی را به دلیل اینکه ترند بوده انتخاب کرده‌ایم نتوانیم تحمل کنیم.

 1. شما نباید در بدن خودتان خجالتی و حس بدی داشته باشید

برخی از ترند‌های فشن فقط برای مدل‌ها  وسوپر‌استار‌ها هستند که آنها را تبلیغ کنند. آنها بدن‌های بی‌نقصی برای این ترند‌ها دارند. مثلا بلوزهای نیم تنه، به چه علت باید چیزی پوشید که شکم برآمده مشخص شود؟

فقط باعث می‌شود که اعتماد به نفسمان در مورد بدن زیبا کم شود. که ارزشش را ندارد.

 1. خواهید توانست مقدارزیادی پول جمع کنید

مسلما اقلام ترند شده خیلی گران‌تر از موارد معمولی هستند. با تصمیم گرفتن از خرید نکردن مواردی که به طرز مسخره‌ای گران‌اند فقط چون در ووگ هستند، شما به خودتان فرصت جمع کردن مقدار زیادی پول می‌دهید.

 1. درنظر گرفتن بهداشت

برخی از مردم تصمیم گرفتند که با پوشیدن کفش مردانه دیگرجوراب نپوشن؛ و برخی از مردم هم از آنها پیروی کردند.

پوشیدن کفش مردانه بدون جوراب؟

این دیگه چه ترند منزجر کننده ای است؟

این یک دلیل بی نقص است که از ترند ها پیروی نکنیم. حتی به بهداشت هم اهمیت نمی‌دهند.

 

فشن زیبا است. عروسکی شدن زیبا است. اما لباسی بپوشید که مناسب شما است و احساس خوبی داشته باشید، و نه فقط لباسی که از نظر جامعه قابل قبول است.

با سرمایه گذاری در لباس هایی که واقعا مناسب شما نیستند و یا دور انداختن لباس های خوب فقط چون دیگر مد نیستند. احساس نکنید، شما برده و مطیع ترند‌های هستید.

برای اینکه آخرین مد جین به شما نمی‌آید و یا شما توانایی خرید آنها را ندارید حس بدی نداشته باشید.

هر زمان‌که می‌توانید از فشن لذت ببرید. زمانی‌که بنظر می‌رسد تمام احساس ونیروی شما را درگیرکرده،  آن موقع باید رهایش کنید.

 

ترجمه شده از:

https:// www.huffpost.com/entry/17-reasons-to-stop-follow_b_9118660/amp

 

مترجم : غزل مظلومی                                                                                   

ویراستار: نرگس حسینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *