پارچه های هوشمند قابلیت هایی را فراهم می کنند که در نمونه های سنتی پارچه وجود ندارد. آنها می توانند ارتباط برقرار کنند، داده هایی را جابه جا کنند، انرژی ذخیره کنند و تغییر شکل دهند. به بدنتان به عنوان یک ابزار ارتباطی بیاندیشید. حواس پنج گانه ما راه های ارتباطی با محیط اطراف است از طریق این حواس انسان اطلاعاتی از محیط بیرون دریافت می کند و یا شرایط درونی خود را با اطراف درمیان می گذارد. با پوشیدن یک لباس در واقع آن را با تمام حواس مان مرتبط می کنیم .حال اگر این لباس از پارچه های هوشمند تهیه شده باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟

لباس های هوشمند - پوشاک مدرن

منسوجات هوشمند از حواس پنج گانه ی انسان به عنوان راهی برای جمع آوری اطلاعات از ما و برای ما استفاده می کنند. آن ها می توانند به وسیله ی ثبت تغییرات دما، فشار، نور، رطوبت، ولتاژ پایین و محرک های دیگر اطلاعات زیادی را از شرایط بدنی و محیط زندگی انسان به دست آورند.

همچنین بعضی از پارچه های هوشمند توانایی جمع آوری اطلاعات از بدن و تبدیل آن به دیتا را دارند، و در ادامه می شود به شیوه های مختلف از این دیتا برای برقراری ارتباط بهره گرفت. در پاسخ به محرک ها پارچه می تواند واکنش شیمیایی نشان دهد و یا پالس الکتریکی ارسال کند و الیاف و یا حتی کل پارچه  تغییر شکل دهند. همین قابلیت دریافت و پاسخ گویی به محرک های بیرونی است که موجب نام گذاری این قسم از پارچه ها تحت عنوان هوشمند شده است.

ساده ترین تعریفی که می توان ارائه کرد آنست که منسوجاتی هوشمندند که بتوانند مکررا در برابر محرک هایی مانند تغییرات دما و یا فشار واکنش نشان دهند. اما شاید بهترین تعریف از این منسوجات این باشد که: منسوجات هوشمند از بدن ما و از محیط اطراف می آموزند و سپس واکنش نشان می دهند. تولید این منسوجات ترکیبی از هنر، طراحی و علم است.

هوشمند سازی منسوجات می تواند بر روی سطح پارچه و یا بر روی الیاف صورت پذیرد. این منسوجات را می توان در سه گروه طبقه بندی کرد:

  • منسوجات هوشمند منفعل (Passive Smart Textile): اگر منسوجات هوشمند را به ساختمان بدن تشبیه کنیم ،منسوجات هوشمند منفعل شبیه به عصب ها هستند. این گروه که اولین نسل منسوجات هوشمند محسوب می شوند تنها می توانند به عنوان حسگر عمل کنند و به این گونه با محیط اطراف ارتباط برقرار کنند.
  • منسوجات هوشمند فعال(Active Smart Textile): این گروه از منسوجات علاوه بر عصب ، عضله هم دارند . به این معنا که نه تنها به وسیله ی حسگر ها شرایط محیطی را دریافت می کنند بلکه توسط عملگر ها واکنش هم نشان می دهند.
  • منسوجات بسیار هوشمند(Ultra Active Textile): این دسته از عملکردشان در محیط آگاهند، آنها می آموزند و خود را با شرایط تطابق می دهند. به بیانی دیگر این گروه از منسوجات علاوه بر عصب و عضله ،مغز هم دارند.

 

گردآوری و ترجمه: زینب پاریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *