دانش پارچه شناسی در طراحی لباس

بدون تردید برای پیشرفت در هر زمینه و شغلی اولین گام داشتن آگاهی و اشراف نسبت به بخش های مختلف آن خواهد بود. طراحی لباس یکی از مشاغلی است که طی یک دهه گذشته در کشورمان شاهد پیشرفت های چشمگیری بوده است. با گسترش و فراگیر شدن اینترنت و شبکه های اجتماعی، طراحان در کشورمان توانستند به سهولت بیشتری با اتفاقات روز دنیا در ارتباط باشند و منطبق با آن ایده های خود را به معرض ظهور برسانند. از طرفی به نظر می رسد این پیشرفت می توانست رشد بیشتری داشته باشد که به دلایل مختلف محقق نشده است. بدون تردید یکی از این موانع در کاهش رشد طراحان لباس، برخورداری کم آن ها از دانش فنی پارچه می تواند باشد. بسیاری اوقات شاهد هستیم که طراح ایده ای را در ذهن خود مجسم می کند،‌ سپس آن را روی کاغذ به بهترین شکل پیاده سازی می کند. در مرحله بعد الگوسازی لباس را نیز در حرفه ای ترین سطح انجام می دهد اما به محض آن که تصمیم به خرید پارچه برای برش و دوخت آن لباس می گیرد با یک نمی دانم بزرگ مواجه می شود. سوالاتی همچون کدام پارچه برای این لباس بهتر است؟ جنس کدام یک بهتر است؟ چگونه از کیفیت جنس پارچه مطمئن شوم؟ به حرف کدام فروشنده اطمینان داشته باشم؟

باور داشته باشید که یک طراح لباس بدون دانش فنی از پارچه، قادر نخواهد بود یک طراح لباس موفق باشد. بخش زیادی از سوالات بالا نیز به واسطه دانش محدودی است که در زمینه شناخت الیاف و پارچه ها وجود دارد. متاسفانه در حال حاضر طراحان لباس ما با این مشکل به طور قابل توجهی مواجه هستند.

ریشه این مشکل با کمترین تردید در درجه اول بر عهده دانشگاه های برگزار کننده رشته طراحی لباس می باشد. درست است که واحد شناخت الیاف یا پارچه شناسی در رشته طراحی لباس به عنوان یک واحد درس اصلی در چارت تحصیلی وجود دارد اما آنچنان که باید و شاید اهمیت خاصی برای آن در نظر گرفته نمی شود و به عنوان یک واحد درسی معمول با آن برخورد می شود. این در حالی است که اگر این واحد درسی به شکل عمیق تری ارائه شود و تمرکز بیشتری روی آن و مخصوصا آزمایشگاه مربوط به شناخت الیاف و پارچه شناسی شود دانشجو با دید بهتری قدم های بعدی خود را در این حوزه تخصصی برمی دارد.

طی چند سال اخیر مطالب مختلفی در زمینه دانش فنی الیاف و پارچه در وبسایت ها و رسانه های دیجیتالی مختلف منتشر می شوند. بخشی از این مطالب به واقع محتوای آموزنده و صحیح هستند اما متاسفانه بخش بیشتری از آن ها مطالب ناصحیح بوده و از آن بدتر انتشار و بازنشر مجدد آن توسطح وبسایت های مختلف است. قطعا مطالعه اطلاعات اشتباه خیلی اوقات می تواند در روند علاقه افراد و اطمینان آن ها تاثیر منفی داشته باشد. برای درک بهتر این موضوع قصد دارم مثالی بزنم، همه ما می دانیم که یکی از مشکلات برخی پارچه ها برق افتادگی روی سطح آن ها می باشد. در نظر داشته باشید طراح لباس در جریان تولید محصول خود و در بخش پایانی کار خود اقدام به اتو کردن آن با هدف باز کردن درز ها و صاف کردن سطح پارچه لباس می کند. برای این اتفاق عموما از اتو های مرسوم با کفه فلزی استفاده خواهد کرد، همچنین برای سهولت کار، دمای اتو را نیز بالا برده و کار خود را آغاز می کند. در ابتدا همه چیز خوب پیش رفته، تا آنجا که متوجه برق افتادگی روی سطح پارچه می شود. طراح با دیدن این مشکل، نزدیک ترین امکانی را که در کنار خود دارد سرچ کردن در موتور های جستجو می بیند. او مشکل خود را جستجو می کند و چندین مطلب شبیه به هم در این خصوص در بخش نتایج جستجو ظاهر می شود. مطالبی که اکثرا کپی شده از روی یکدیگر هستند و همگی روش های مختلف اما غیر واقعی و ناکارمد را برای از بین بردن این برق افتادگی مطرح می کنند. این در حالی است که اگر طراح لباس دانش اولیه را در این زمینه می داشت می دانست که اگر پارچه دارای الیاف بشر ساخته مصنوعی همچون پلی استر باشد نباید با درجه بالا و به صورت مستقیم اتو کشی شوند چرا که این الیاف در حرارت بالا نرم شده و فرم خود را از دست می دهند و ظاهری در پارچه پدیدار می شود که برق افتادگی معروف می باشد. از طرفی این تغییر فرم دائمی بوده و امکان برگشتی دیگر برای پارچه نخواهد بود.

با این مثال کاملا مشخص می شود که نبود دانش فنی و در ادامه یک سیکل اشتباه منجر گردیده حجم بالایی زمان و سرمایه و از همه مهمتر انگیزه با چالش مواجه شود.

بدون تردید فضاهایی همچون انجمن طراحان لباس و پارچه ایران که طی سالیان گذشته همگام با دانشگاه در زمینه آموزش نیروی متخصص طراح لباس گام های موثری برداشته است، با در نظر گرفتن این گونه چالش ها می تواند کمک موثری در راستای رفع مشکلات این چنین داشته باشد. داشتن فضای آموزشی مناسب و همچنین داشتن رسانه های پر مخاطب بازوهای کارآمد انجمن طراحان لباس و پارچه ایران در راستای تحقق آموزش صحیح و البته موثر علاقه مندان در این حوزه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *