بی تردید برای همه ما پیش آمده که به پرهای پرندگان زمانی که خیس هستند را ببینیم. نکته جالب در این مشاهدات همواره این بوده است که چرا پرهای پرندگان خیس نمی شوند؟
این سوال برای متخصصین و دانشمندان هم روزی سوال بوده و بر اساس همین سوال گام های مهمی در صنعت نساجی و پوشاک برداشته شده است. از جمله این گام های موثر تولید پارچه و لباس های ضد آب است.
اما نکته مهمی که این روزها بیشتر به چشم می خورد این است که آیا تولید این دست محصولات مشکلی برای محیط زیست به وجود نمی آورد؟ آیا مواد و روش های که در تولید دست محصولات به کار برده می شود برای ما و طبیعت آسیبی به همراه ندارد!؟
برای آگاهی از اقدامات صورت گرفته شده در این زمینه مطالعه ادامه این مطلب به شما توصیه می شود.

پارچه های ضد آب

پارچه های ضد آب پارچه هایی هستند که ذاتاً یا تحت یک تکمیل شیمیایی در برابر نفوذ آب و مرطوب شدن مقاوم هستند. این دست پارچه ها معمولاً پارچه های تهیه شده از الیاف طبیعی یا مصنوعی هستند که با مواد ضد آب مانند پلی وینیل کلرید (PVC) ، پلی اورتان (PU) ، الاستومر سیلیکونی، فلوروپلیمرها پوشش داده شده اند.

پارچه های ضد آب - مهندس مسعود طالاری
پارچه های ضد آب

ترکیبات فلِوروکربن

چند دهه پیش ، شیمی دانان با توسعه فلوروکربن ها به موفقیت های خوبی از جمله در صنعت نساجی دست یافتند. آن ها با بهره گیری از این مواد یک سد فلوئور بسیار مؤثر روی پارچه ایجاد کردند که هم آب ، مواد شیمیایی و هم روغن را دفع می کرد. به عنوان مثال دوپونت علامت تجاری تفلون را در سال 1945 به ثبت رساند و یک سال بعد اولین محصولات تفلون خود را منتشر کرد. از آن زمان ، روکش نچسب به عنوان اصلی در لوازم آشپزخانه ، اسپری های پخت و به عنوان ماده دافع کننده پارچه و منسوجات تبدیل شده است.

پارچه های تفلون - مهندس مسعود طالاری
پارچه های تفلون

فلِوروکربن ها و طبیعت

این یک معضل است که امروزه همچنان بیشتر محصولات ضد آب یا دفع آب موجود بر پایه فلوروکربن ها می باشند، که بر گرفته از ترکیبات تا حدودی مضر هستند. این ترکیبات که در این نوع تکمیل شیمیایی استفاده می شوند عموما پرفلورواکتانیک اسید(PFOA) و پروفلورواکتال سولفونیت(PFOS) می باشند که خود بخشی از یک گروه شیمیایی بزرگتر هستند. فلوروکربن ها(همچون PFOS ، PFOA و…) در نهایت همگی تاثیرات مخرب بر طبیعت دارند.

بیونیک

بیونیک الگوگیری از سامانه‌ها، ساختارها و سازوکارهای موجود در طبیعت و موجودات زنده برای ابداع، اختراع، پدیدآوردن فناوری و حل مسائل فنی مهندسی است. بیونیک به معنای صرفاً تقلید از طبیعت نیست ، بلکه تحقق بخشیدن به اصول عملکردی آن و همچنین تبدیل نمودن آن ها به راه حل های فنی است. بنابراین این رشته به عنوان یک روش حل خلاق مسئله به‌ شمار می‌رود.
امروزه فناوری های جدید، پایدار و از نظر زیست محیطی سودمند با بهره گیری از دانش بیونیک در رشته مهندسی نساجی به کار گرفته شده و از آن در جهت بهبود خواص آبگریزی پارچه استفاده می شود.

علم بیونیک و الهام از پر پرندگان - مهندس مسعود طالاری
علم بیونیک و الهام از پر در تولید لباس های ضد آب

تکمیل BIONIC

کمپانی RUDOLF® اولین سیستم ضد آب در سراسر جهان را ابداع نموده است که مبتنی بر یافته های دانش بیونیک است. این فناوری به کار گرفته شده در صنعت نساجی و پوشاک، در نتیجه کار فشرده، تحقیق و توسعه به ثبت رسیده است. روش عملکرد این سیستم ضد آب با استفاده از پلیمرهای شبه ستاره ، شاخه ای و با کاهش همزمان رزین فلوئوروکربن می باشد که در نهایت اثرات ضد آب و روغن را به وجود می آورد.

تکمیل بیونیک - مسعود طالاری
تکمیل بیونیک – کاهش فلوئوروکربن

تکمیل BIONIC ECO

در این سیستم فرایند آبگریزی محصول به طور کامل عاری از فلوئور است. تکمیل BIONIC ECO هم توسط گروه RUDOLF توسعه یافته است. این تکمیل از آخرین فناوری های دوست دار محیط زیست می باشدکه با تقلید از طبیعت یک محصول دافع آب را پدیدآورده. نکته اصلی در این فناوری، تولید یک محصول ضد آب، بدون ترکیبات فلوروکربن می باشد که دقیقا مانند پرهای پرنده عمل می کند. این راه حل سازگار با محیط زیست ترکیبات فلوئور آلی را به داخل جو رها نمی کند و از این طریق آینده ای بهتر را برای خودمان و فرزندان ما فراهم می کند.

تکمیل بیونیک اکو - پارچه ضد آب - مهندس مسعود طالاری
تکمیل بیونیک اکو-بدون ترکیبات فلوروکربن

——————————————————————

تنظیم و گردآوری: مسعود طالاری

منبع: www.rudolf.de

کلمات کلیدی:

#الیاف #نخ #پارچه #لباس #ضدآب #پلیمر #بیونیک #پارچه_شناسی #نساجی #پوشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *