پوشاک علاوه بر شکل و ظاهر خود، شامل یک سری ملزومات نیز می باشد. در این بین زیپ یکی از اصلی ترین و پر کاربرد ترین ملزوماتی است که در تولید بسیاری از لباس ها استفاده می شود. خریداران عمدتا هنگام خرید به دقت به زیپ لباس ها نگاه می کنند، در حالی که بیشتر آن ها تصوری ندارند که:

  • محصول فوق در کجا و یا توسط چه کسی ساخته شده است؟
  • آیا آن ها محکم هستند؟
  • آیا آن ها بدون گیر کردن بالا و پایین می روند؟
  • آیا دندانه ها همانطور که باید در کنار هم قرار می گیرند؟

به طور کلی اگر زیپ به درستی کار کند، همه چیز خوب است. در این حالت مصرف کننده می تواند به دنبال دنیای پر مشغله روزانه خود باشد. اما اگر یک زیپ بد باشد، در این حالت این عضو لباس در جایگته یک معامله شکن آشکار ظاهر خواهد شد چرا که این موضوع باعث می شود  لباس بی فایده و لبا استفاده گردد. در این وضعیت حتی یک زیپ می تواند مسئولیت تقویت اعتماد به برند لباس را به عهده داشته باشد. علت ساده است؛ حتی اگر زیپ فوق توسط یک شرکت دیگر ساخته شده باشد، باز هم این تولید کننده لباس است که باید پاسخ گو باشد.

تولید کنندگان لباس هم این موضوع را به خوبی می دانند. آن ها به وضوح می دانند تمامی پرخاش ها در مورد نقص به وجود آمده در مورد یک زیپ مستقیما به سمت آن ها خواهد بود و به ندرت به شرکتی که اتصال دهنده های فوق را تهیه نموده خرده می گیرند و گلایه می کنند. بنابراین زیپ ممکن است مهم باشد، اما آنها کوچک هستند؛ لذا و بنابراین گروههایی که آن ها را تولید می کنند تا حد زیادی نامرئی هستند در حالی که تجارتی میلیارد دلاری به نام تولید زیپ در جریان است.

تجارتی به نام تولید زیپ

با این حال که زیپ ها ابعاد کوچکی دارند اما در بر گیرنده تجارت بزرگی در دنیا هستند. به گفته تحلیلگران صنعت جهانی، یک بازار بزرگ و با ارزش حدودا 10 میلیارد دلار را در تولید و فروش این محصول ارزیابی می کنند. انتظار می رود که در سال های آینده این رقم حتی بیشتر شود، شاید تا سال 2020 به 13 میلیارد دلار برسد. بنابراین با وجود این گردش مالی عظیم جای تعجب نیست که دو تولید کننده پیشروی زیپ، یکی از ژاپن و دیگری از چین، هم اکنون در حال “جنگ” با یکدیگر هستند، نبردی که برای برتری در سهم بازار است.

رقابت بین دو غول تولید کننده زیپ

پرچم دار تولید زیپ

نگاهی دقیق به زیپ روی اکثر لباس هایتان بی اندازید، در این زمان نام رهبر ژاپنی YKK(Yoshida Kogyo Kabushikikaisa) را روی قسمت لغزنده زیپ پیدا خواهید کرد که توانست تاج را از برند آمریکایی تالون(Talon) که  میراث دار اختراع زیپ بوده  است بگیرد.

این کمپانی  در سال 1934 توسط Tadao Yoshida تأسیس شد. کمپانی YKK یکی از بزرگترین شرکت های ژاپن با گردش مالی 742 میلیارد ین (6.5 میلیارد دلار) در سال 2016 است. گروه  YKK نزدیک به 7 میلیارد زیپ در سال ، تقریبا نیمی از کل تولید سالانه در کل  جهان را در 114 شعبه در 71 کشور جهان دارد.

شرکت ژاپنی زیپ ykk - عکس: مسعود طالاری

این شرکت برای افزایش حضور خود در بازار حتی یک فیلم کوتاه انیمیشن  به نام Fastening Days  تولید کرده است. یک داستان در مورد دو نوجوان مجهز به ماشین ساخت زیپ که همواره در تلاش برای یاری رسانی و نجات به ساکنین شهر خود هستند. در این انیمیشن به خوبی تاثیر و کارکرد زیپ به بیننده منتقل می شود و به طور مبالغه آمیزی شعار “قطعات کوچک ، تفاوت بزرگ” را در ذهن مخاطب پیاده سازی می کند.

انیمیشن fastening-days تولید کمپانی تولید زیپ ykk

رقیب جوان برای YKK

تاکنون YKK  از فضای شبه انحصاری برخوردار بوده است ، و بقیه بازار بین بسیاری از شرکت های چینی تقسیم شده اند . اما به نظر می رسد اکنون این سلطه با وجود بازیکن دیگری تهدید می شود. بازیکنی که برای تبدیل شدن به شماره جدید مصمم است.

کمپانی  Fujian SBS Zipper Science & Technology یک شرکت چینی است که در سال 1984 تأسیس شد ، برای تعداد اختراعات ثبت شده در رابطه با زیپ ها ، در پشت YKK رتبه دوم را دارد.

جاه طلبی های بلند SBS هیچ مخفی نیست. هلن وی رئیس بخش روابط عمومی شرکت چینی توضیح می دهد که سبقت گرفتن از YKK “هدف نهایی ماست”. اما SBS همچنین می داند که “شکاف نیم قرن” در مقایسه با حریف بزرگتر و  متنوع تر در محصول وجود دارد. در حالی که، YKK  همزمان ماشین آلات را برای ساخت زیپ ، دکمه ، میخ پرچ و غیره را نیز به فروش می رساند.

با این وجود اینکه SBS رشد زیادی پیدا کرده است ، به ویژه در چین ، جایی که بیش از 6000 نفر در آن اشتغال دارند ، یک دفتر مرکزی 100000 متر مربعی در فوجیان و سرمایه گذاری در بازار حدود 6 میلیارد یوان چینی (872 میلیون دلار) دارد. شاید انیمیشن کوتاه نداشته باشد ، اما تیم بسکتبال خود را در CBA(NBA  چینی) دارد. این شرکت همچنین با مارک های مهمی مانند H&M ، Decathlon ، Pump ، Adidas  یا Target سند های همکاری امضا کرده است. با وجود این ، دومین تولید کننده جهان  بر بازار در کشور خود حاکم است ، که اولین بار YKK در سال 1992 در آن ظاهر شد.

کمپانی چینی زیپ SBS

سبک های جدید، ایده های جدید

کیفیت از ضروریات است مخصوصا زمانی که از زیپ صحبت می شود. ژان مارک اسکات، مدیر عامل YKK در کشور فرانسه توضیح می دهد: “حداقل الزامات برای یک زیپ 5 هزار بار باز و بسته شدن قبل از وخامت احتمالی است.

رقابت SBS با YKK در خارج از چین ثابت شده است دشوارتر است. علت این دشواری به طور خاص در مواجهه با کلیشه ها می باشد. کلیشه ای که همچنان در دنیا مرسوم است و آن کیفیت پایین کالاهای چینی در مقابل کالاهای با کیفیت ژاپنی است.

شرکت SBS  تلاش دقیقی کرده است، تا از تصویر به جا گذاشته از خود مبنی بر کم هزینه بودن محصولات و تولید انبوه فاصله بگیرد. اروپا ، جایی که بیشتر بازار های لوکس را می توان یافت، تنها 13 درصد از کل فروش SBS را نشان می دهد؛ در حالی که YKK تا حد زیادی مارک های فرعی و لوکس را در اروپا تحت الشعاع قرار داده است.

این شرکت چینی اعتراف می کند که رقابت برای بازار پر رونق “در ادامه یشتر و شدیدتر خواهد بود”. دلیل این امر این است که طراحان مد اکنون از زیپ کمتر به عنوان  لوازم جانبی بلکه بیشتر به عنوان ملزومات شیک استفاده می کنند. به عنوان مثال ، این روز ها زیپ روی ژاکت ها و کاپشن ها بیشتر نمایان شده اند و به وضوح دیده می شوند و به یک قسمت جدایی ناپذیر از پوشاک تبدیل شده اند.

رقیب اروپایی  YKK

با وجود تثبیت موقعیت برای غول تولید کننده زیپ، YKK  همچنان فاصله خود را از SBS حفظ می کند، اما با رقابت های دیگری نیز روبرو است، از جمله آن ها Riri می باشد. مجموعه Riri یک شرکت ایتالیایی است که در سال 1936 دقیقا دو سال پس از YKK تاسیس شد. این تولید کننده اروپایی با حجم فروش، به ارزش 85 میلیون دلار (75٪ با زیپ ، 25٪ با دکمه) ، خود را به عنوان یک بازیکن “کوچک” در مقایسه با حریفان آسیایی توصیف می کند. اما این کمپانی به واسطه  همکاری با گوچی ، پرادا ، هرمس ، مونکلر همچنان یک رهبر بلامنازع در اروپا است.

برند ایتالیایی تولید زیپ riri

ارتباط با طراحان مد

طراحان به واسطه آنکه زیپ یکی از اصلی ترین و پر کاربرد ترین ملزومات لباس است، همیشه با سازندگان زیپ کار می کنند تا سبک های جدید و مفاهیمی جدید ایجاد کنند. کمپانی YKK می گوید تولید محصولات لوکس دقیقاً به همین دلیل است که این برند در فرانسه حضور دارد. همچنین در دسامبر سال 2015 ، این شرکت ژاپنی یک نمایشگاه را در شوردیچ شهر لندن ، بخشی از پایتخت انگلیس که به دلیل گالری های هنری و آثار بنکسی مشهور است، افتتاح کرد .

تولید کنندگان بزرگ می دانند برای در دست داشتن بازار ، باید نزدیک مشتری باشند تا بر اساس نیاز قطعات بی نظیری را خلق کنند. تمامب قسمت های زیپ از جمله پارچه، دندانه ها، کشویی همگی قابل تنظیم بر مبنای نیاز مشتری هستند. در عین حال عملکرد با ثبت اختراعات اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، شرکت Riri زیپ های ضد آب ، دکمه های مقاوم در برابر ضربه محکم و کشش  با کمک دانشگاه علمی کاربردی و هنر  Southern Switzerland طراحی شده است.

فراتر از زیبایی شناسی، YKK  همچنین زیپ های کاربردی تری را برای بازار اروپا ، به ویژه برای انگلستان عرضه می کند. به عنوان مثال می توان به زیپ های ارگونومیک که فرم های بدن را به خود می گیرد(به طور خاص چانه ها) و زیپ های مخصوص سریع باز-شو اشاره نمود. طی سال مالی گذشته ، این شرکت ژاپنی 180 میلیون دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است.

زیپ های ارگانیک

جنگ زیپ ها ادامه دارد

در حال حاضر ، شرکت ژاپنی هنوز هم در جنگ زیپ دست برتر را دارد. اما حریف اصلی آن از چین عقب نشینی نمی کند. مدیر بازاریابی SBS می گوید: “ما از نقاط قوت خود و همچنین ضعف های احتمالی خود در مقایسه با YKK آگاه هستیم.” او همچنین اظهار می کند هدف ما تغییر رویکرد دنیا در رابطه با پایین بودن کیفیت محصول چینی است. در پایان به این جمله رساله نظامی باستان اشاره می کند که: “کسی که دشمن خود را نشناسد ، شکست خواهد خورد.”

#الیاف #نخ #پارچه #لباس #زیپ #تولید #پارچه_شناسی #نساجی #پوشاک #ykk #sbs #riri

منبع: worldcrunch.com

تنظیم و گردآوری: مسعود طالاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *