بزرگترین فرصت ها در مدیریت بهتر و پیش بینی درست روند زنجیره تامین ( مدیریت جریان کالاها و خدمات از نقطه شروع تا نقطه مصرف)  به دست می‌آید اما از نظر کریس بووس اگر شرکت ها سریع وارد عمل شده و در بخش خدمات مشتری از هوش مصنوعی (AI) استفاده کنند بی شک به نتایج  به مراتب بهتری دست خواهند یافت:

زمان انقلاب (AI)  فرارسیده است. موضوعی که نباید باعث نگرانی شود زیرا هوش مصنوعی موجب  تغییرات زیادی در مشاغل شده بدون اینکه جایگزین آنها باشد والبته به تقویت توانایی در ارائه محصولات و خدمات بهتر به مشتری و سایر ابعاد هم منجر شده است.

انقلاب AI در صنعت مد (Ai-fashion – forcasting )

در صنعت مد و خرده فروشی، بزرگترین فرصت ها از طریق پیش بینی ترندها و بهتر شدن روند زنجیره تأمین به دست می آید. درست است که IT ( فناوری اطلاعات ) و خدمات مشتری، اولین مرحله برای مشاهده تغییر واقعی و چرخش به استفاده از هوش مصنوعی، رسیدن به افزایش بهره وری و کم کردن هزینه هاست اما سال گذشته تعدادی از برندهای مطرح از جمله Everlane که محصولات خود را با برچسب (مستقیم به مشتری) ارائه می کند استفاده از نرم افزارهای نظرسنجی مشتریان  را کنار گذاشت زیرا مصرف کنندگان این برند، استفاده از این نرم افزارها را بی تأثیر و کسل کننده می دانند .

هوش مصنوعی فرصت های شگرفی را در زمینه ارتقاء خدمات مشتری و ایجاد سود برای صنعت مد به همراه دارد اما بسیار مهم است که برای استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مانند خدمات مشتری که می تواند راه نجاتی برای برندهای مد و خرده فروشان از هجوم سایت هایی مانند Amazon  و Baidu  باشد، عجله نکنیم.

امروزه موفقیت فروش برای  فروشگاه های موجود در سطح شهرها که به صورت مستقیم محصولات خود را ارائه می کنند به  “رویدادهای فروش از پیش برنامه ریزی شده”  بستگی دارد  و این بدان معناست که تخفیف صرفاً برای مشتریانی که برای خرید به فروشگاه می آیند در نظر گرفته می شود. این رویدادها یکی از بهترین فرصت ها برای نمایش قدرت هوش مصنوعی است زیرا با بهره مندی از مکانیزم هوش مصنوعی نه تنها در حوزه بهینه سازی تخفیف ها بلکه در تعیین حوزه توزیع جغرافیایی محصولات با بررسی و درنظر گرفتن زنجیره عرضه و توزیع هم می توان به نتایج درخشانی رسید.

پشت ظاهر بسیاری از برندهای بزرگ، زنجیره تأمین بسیار پیچیده ای نهفته است . برند H&M  _که محصولات خود را به صورت ماشینی و سریع تولید می کند_ در سه ماه اخیر افت شدیدی را در میزان فروش تجربه کرده و به سهامداران خود اعلام کرده است 4.5 میلیارد دلار کالای فروخته نشده دارد. این مشکلی است که هوش مصنوعی می تواند آن را حل کند.

” با استفاده از هوش مصنوعی در تصمیم گیری، می توان از تولید مقدار زیادی محصول مازاد جلوگیری کرد”

همان طور که می دانید برندها درمدیریت زنجیره تأمین از طریق آزمون و خطا و در طول زمان رشد می کنند. برنامه ریزان صنعت مد مراحل و چرخه های آماده سازی محصولات را با استفاده از تجربیات گذشته محاسبه کرده و این روش برای طراحان چرخه زنجیره تأمین نیز صدق می کند اما بی شک شما نمی‌خواهید اطلاعات و دانش درون سازمانی را از دست داده و دوباره از نو شروع کنید…

با به کار گیری هوش مصنوعی (AI) و با فرض اینکه نرم افزاری تمامی اطلاعات محصولات فروخته شده، فروخته نشده، نحوه قیمت گذاری و قیمت ها را ثبت کرده است، یک برند می تواند اطلاعات فروش ترندها را ثبت کرده و به طور مؤثر به یک برنامه ریزی خودکار دست یابد .به این ترتیب در صنعت مد که  فضایی بسیار پویا و قابل رقابت است می توان با استفاده از هوش مصنوعی و تصمیم گیری درست از تولید حجم زیادی از محصولات مازاد جلوگیری کرد.

شرکت EDITED _ واقع  در شهر لندن _ یک شرکت تولیدکننده تکنولوژی خرده فروشی است که به برندهای اصلی و پیشرو دنیا کمک می کند محصول مناسب با قیمت مناسب و در زمان مناسب تولید کنند. در هفته های مد آنها با استفاده از هوش مصنوعی و تمرکز آن بر روی ترندهای ارائه شده از طریق تصاویر مرکب ( Composit Image ) به  مرجعی برای رنگ، بافت، چاپ و یا فرم مورد نظر دست پیدا می کنند.

در عین حال که بهره مندی از تکنولوژی ها و ماشین آلات گذشته برای ارزیابی هویت یک برند قابل استفاده است، تصور کنید برندهای بزرگ چگونه از طریق استفاده و اشتراک عکس در رسانه های اجتماعی و فضای مجازی  قابلیت های خود را به مشتریان و مصرف کنندگان ارائه می کنند.

انسان قرن حاضر برای توصیف همه چیز استفاده از تصویر را جایگزین کلمات کرده و ابزارهای هوشمندی مانند Amazon Look ( نوعی دوربین که استایل ونحوه پوشش شما را آنالیز می کند) این قدرت را به  او داده که اطلاعات مورد نیازش را به راحتی در اختیارداشته باشد.

درحال حاضر شرکت های تجهیز شده با هوش مصنوعی بیشتر با نرم افزارهای خرید، تصاویر AR (Augment Reality) واقعیت افزوده و یا تصاویر Vision –Driven  به پیش بینی موجودی و … می پردازند. حتی مکانیزم هدف گذاری درآینده با اطلاعاتی که در اختیار تأمین کنندگان  قرار خواهد گرفت و با استفاده از این تکنولوژی های تصویری ارتقاء خواهد یافت.

و درآخر بسیار خرسندم که بگویم دهه پیش رو با بازگشتی به ارزش های گذشته، ارتباط عالی با مشتری و موفقیت های بیشتر در نحوه مدیریت مؤثر زنجیره تامین، تعریف خواهد شد.

 

 

کلید واژگان :

Arago  – Everlane – Amazon – Baidu- H&M   – EDITED – Composit Image – Amazon Look

هوش مصنوعی- پیش بینی مد- زنجیره تامین- ترند- صنعت فشن- انقلاب AI- مدیریت جریان

 

ترجمه شده از :

https:/ /www.businessoffashion.com/amp/articles/opinion/how-fashion-should-and-shouldnt-embrace-artificial-intelligence

 

مترجم : بهنوش فرشید فر

ویراستار: مژگان علی قارداشی

محقق: کریس بووس_ محقق ارشد و مدیر اجرایی Arago (شرکت تولید کننده هوش مصنوعی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *