اعضای هیئت مدیره‌ی محترم انجمن طراحان لباس و پارچه‌ی ایران به همراه تعدادی از اعضا و دانشجویان رشته‌ی طراحی پارچه و طراحی لباس دانشگاه‌های الزهرا (س)، هنر و شریعتی، در روز پنج شنبه 21 آبان ماه، از کارخانه‌ی یزدباف بازدید کردند. این بازدید به دعوت مدیر عامل محترم شرکت یزدباف، جناب آقای مهندس محمد ضرابیه صورت پذیرفت. هیئت مدیره‌ی انجمن از مهمان‌نوازی و پذیرایی گرم مدیر عامل محترم کارخانه و مدیر محترم کارخانه، جناب آقای مهندس آستانه‌داری و سایر پرسنل محترم کارخانه صمیمانه تشکر می‌کند.

معرفی شرکت یزدباف

آدرس کارخانه: ایران – یزد – یزد – بلوار جمهوری اسلامی – بلوار یزد باف – چهار راه یزد باف

دفتر مرکزی: ایران – تهران – تهران – خیابان انقلاب – چهار راه کالج – پلاک 723 جدید ( 795 قدیم)

 مدیر عامل کارخانه‌ی یزدباف: آقای مهندس محمد ضرابیه

مدیر کارخانه‌ی یزدباف: سید علیرضا آستانه‌داری

مقدمه:

کارخانجات یزدباف در سال 1335 در شهر یزد و در زمینی به مساحت حدود 120 هزار متر مربع با هدف ایجاد کارخانجات ریسندگی، بافندگی، تکمیل و چاپ انواع پارچه تاسیس گردید. این کارخانه در اولین مرحله با 400 دستگاه بافندگی در سال 1339 شروع به بهره برداری گردید و پس از آن واحد رنگرزی و  چاپ و تکمیل پارچه نصب و راه اندازی شد. هم‌زمان برای تأمین نخ مورد نیاز نسبت به ایجاد واحد ریسندگی اقدام نمود و به تدریج  طی چند مرحله توسعه یافت. در سال 1354 تعداد دستگاه‌های بافندگی به 1309 دستگاه با تولید روزانه 150000 متر پارچه‌ی خام و تعداد دوک‌های ریسندگی به 54000 دوک و تولید روزانه‌ی 15000 کیلو انواع نخ با نمره‌ی 20 تا 30 رسید.

 از سال 1359 با رهنمودهای سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی ایجاد کارخانجات جدید  در دستور کار قرار گرفت. پس از مطالعات اولیه از سال 1360 عملیات ساختمانی طرح توسعه برای ایجاد 65000 متر مربع سالن‌های سرپوشیده‌ی بتن آرمه آغاز و هم زمان مطالعه و بررسی برای انتخاب ماشین‌آلات تولیدی طرح شروع گردید. این مجموعه با تولیدی بالغ بر 200 هزار متر در روز و تولید پارچه‌هایی تا عرض 300 سانتی‌متر، یکی از کم نظیرترین مراکز تولید پارچه در خاورمیانه می‌باشد. در سال 1359 طرح توسعه کارخانجات جدید در دستور کار قرار گرفت و در سال 1360 عملیات ساختمانی آن برای ایجاد 65000 متر مربع سالن سرپوشیده و هم‌زمان اقدامات لازم برای ورود ماشین آلات نساجی آغاز گردید. این مجموعه هم اکنون با 1400 پرسنل سخت کوش و با استفاده از مواد اولیه‌ی با کیفیت، تولید کننده‌ی انواع پارچه‌های پنبه و الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها، به عنوان یکی از برترین مراکز نساجی در خاورمیانه مطرح می‌باشد.

سهم عمده‌ی این محصولات پس از تأمین بازارهای داخلی راهی کشورهای آلمان، ایتالیا، ترکیه، یونان و فرانسه میگردید که در این راستا برای چند مرتبه افتخار دریافت لوح تقدیر به عنوان صادر کننده‌ی نمونه نصیب این کارخانه گردیده است.

در حال حاضر شرکت یزدباف با سرمایه ثبت شده‌ی 36000000000 ریال و بیش از 7500 سهام‌دار در زمینی به مساحت 270000 متر مربع تولید کننده‌ی انواع پارچه‌های پنبه‌ای و الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارخانجات نساجی خاورمیانه مطرح می‌باشد.

در طی بازدید از این کارخانه، سیدعلیرضا آستانه‌داری – مدیر محترم کارخانه‌ی یزدباف – فرمودند که شرکت یزدباف درسال1335 تاسیس گردیده و این شرکت 57 سال است که در حال فعالیت است. در حال حاضر حدود 1400 نفر پرسنل در سه شیفت و چهار شیفت فعالیت می‌کنند. تولیدات کارخانه انواع پارچه است. نساجی یزدباف از بزرگ‌ترین مراکز بافت و هم‌چنین عرضه‌ی انواع پارچه‌های لی یا همان جین، نظامی پلنگی و دیجیتال، فاستونی، پیراهنی و … در کشور است که از طریق «مرکز پارچه‌ی ایران» اقدام به عرضه‌ی محصولات خود نموده است.

واحد ریسندگی:

واحد ریسندگی و دولاتاب کارخانجات یزدباف در سالن‌هایی به مساحت حدود 24000 متر مربع واقع شده است که شامل دو خط ریسندگی الیاف کوتاه (سیستم اپن اند و رینگ) و دولاتاب می‌باشد و قابلیت تولید سالیانه 10000 تن انواع نخ‌های پنبه‌ای، پنبه‌ای شانه شده، الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها در نمره‌های مختلف و هم‌چنین تولید سالیانه 1500 تن نخ دولا دارا می‌باشد.

واحد مقدمات و بافندگی:

واحد مقدمات و بافندگی کارخانجات یزدباف در سالن‌هایی به مساحت 19000 متر مربع واقع شده است. با وجود دستگاه‌های چله پیچی و آهار و هم‌چنین دستگاه‌های بافندگی با سیستم پروژکتایل و راپیر با عرض‌های 320 سانتی‌متر و 210 سانتی‌متر و هم‌چنین سرعت و توانایی بالا می‌تواند سالیانه حدود 60 میلیون متر مربع انواع پارچه‌های شلواری، پیراهنی، ملحفه‌ای، پرده‌ای، مانتویی، پتوی مسافرتی با ترکیب الیاف پنبه، الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها تا عرض 300 سانتی‌متر تولید نماید.

واحد رنگرزی، چاپ و تکمیل:

واحد رنگرزی، چاپ و تکمیل کارخانجات یزدباف در سالن‌هایی به مساحت بیش از 15000 متر مربع واقع شده است که با توجه به وجود ماشین‌آلات مدرن و دست‌یابی به آخرین تکنولوژی روز دنیا توانایی انجام فعالیت‌های زیر را داراست:

  • رنگرزی مداوم و چاپ انواع پارچه‌های پنبه‌ای، الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها تا عرض 240 سانتی‌متر با استفاده از بهترین رنگ‌ها و مواد شیمیایی سالیانه به مقدار 10000000 متر مربع پارچه رنگرزی شده و 20000000 متر مربع پارچه چاپ شده است.
  • انجام عملیات تکمیل انواع پارچه‌های پنبه‌ای، الیاف مصنوعی و مخلوط آن‌ها تا عرض 300 سانتی‌متر و هم‌چنین کاهش وزن پارچه‌های پلیستر و تکمیل پارچه‌های حریر و ایجاد چروک با استفاده از ماشین‌آلاتی چون: تنظیم عرض پارچه، کالندر، خارزنی، سمباده زنی، شرینگ، تقلیل وزن پارچه
  • انجام عملیات تکمیل خاص اعم از آنتی باکتریال، ضد آب، ضد آتش و … .

واحد طراحی چاپ پارچه:

با استفاده از تجهیزات مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای به‌روز و وجود متخصصان کارآزموده در این بخش امکان خلق طرح‌های زیبا و دلنشین فراهم می‌گردد.

واحد کنترل کیفیت:

کارشناسان مجرب و آموزش دیده در گروه کنترل کیفیت، با به کارگیری ابزارها و تجهیزات پیشرفته‌ی آزمایشگاهی، شاخص‌های کیفیت مواد اولیه، محصولات حین فرایند و به ویژه نهایی را به صورت مستمر و در هر شیفت کاریف تحت نظارت و کنترل خود قرار می‌دهند تا بر اساس نتایج آزمایش‌ها از انطباق آن با استانداردهای فنی و کیفیت مطلوب محصولات طبق خواسته‌ی مشتریان اطمینان حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *